Hírek
2015. November 20. 07:47, péntek |
Belföld
Forrás: MTI
Hamisítási gyanúban érintett mézeket vonnak ki a forgalomból
Azonnali hatállyal elrendelte a mézhamisítás gyanújában érintett, nem fogyasztói minőségű termékek forgalomból történő kivonását Bognár Lajos országos főállatorvos
- közölte a Földművelésügyi Minisztérium csütörtökön az MTI-vel. A tárca közleménye szerint az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) szerdán bocsátotta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) rendelkezésére azokat a közjegyzői okiratokat, amelyek a szakmaközi szervezet által bevizsgáltatott méztermékek adatait tartalmazzák. Ezen információk alapján a vizsgálatok lezárásáig az országos főállatorvos haladéktalanul elrendelte az érintett tételek forgalomból történő kivonását.
A szakmaközi szervezet gyanúja szerint a Kínából importált mézek gyakran mesterségesen hozzáadott anyagokat is tartalmaznak.
A kialakult mézpiaci helyzetre való tekintettel a Nébih fokozottan ellenőrzi az Európai Unión kívülről érkező mézszállítmányokat, melyhez a hatóság a Nemzeti Adó- és Vámhivatal közreműködését is kérte.
Az FM a közleményében kiemeli: az ágazati szervek felhívják a forgalmazók figyelmét, hogy a visszahívásban nem érintett "EU és EU-n kívüli" jelölésű mézkeverékeket kizárólag abban az esetben hagyják az üzletek polcain, amennyiben biztosak azok eredetében, valamint abban, hogy a termékek nem tartalmaznak mesterségesen hozzáadott anyagokat.
A tárca hangsúlyozza, hogy a kormány és a hatóság, ahogy eddig, úgy a jövőben is mindent megtesz a magyar méz hírnevének megóvásáért. A kialakult helyzet tisztázásáig pedig azt javasolják, hogy a vásárlók a helyi magyar termelőktől származó mézeket részesítsék előnyben.
A közleményben arra kérik a szakmaközi és a civil szervezeteket, hogy hamis méz gyanúja esetén - a gyors hatósági intézkedés megkönnyítése érdekében - a hatósági mintavételezést részesítsék előnyben. Hozzáteszik, hogy a saját mintavételnek közjegyző által hitelesítettnek kell lennie, fontos továbbá az is, hogy a vizsgálatok akkreditált laborban és akkreditált módszerekkel történjenek, különben hatósági eljárás és intézkedés nem indítható.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 17. 16:00, szerda | Belföld
Uniós biztos: mióta Magyarország új kormánya hivatalba lépett, már jelentős előrelépések történtek a jogállamiság terén
Amióta Magyarország új kormánya hivatalba lépett, már jelentős előrelépések történtek a jogállamiság terén -
2026. Június 17. 14:00, szerda | Belföld
Az ÁSZ elnöke kezdeményezte az Integritás Hatóság elnöke jogviszonyának megszüntetését
Az Állami Számvevőszék elnöke kezdeményezte az Integritás Hatóság elnöke jogviszonyának megszüntetését a Fővárosi Törvényszéken - közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ) kedden az MTI-vel.
2026. Június 17. 11:00, szerda | Belföld
OGY - Magyar Péter: nem szeretnénk kisajátítani sem 1956, sem 1989 történetét
Nem szeretnénk kisajátítani, birtokolni, sajátunkká tenni sem 1956, sem 1989 történetét - mondta Magyar Péter miniszterelnök az Országgyűlés keddi ülésén, napirend előtt.
2026. Június 17. 09:00, szerda | Belföld
Orbán Viktor: a kommunikációs csatornák elhanyagolása volt a probléma, nem az üzenet
A kommunikációs csatornák elhanyagolása, nem pedig az azokban haladó üzenet volt a probléma - közölte a Fidesz elnöke kedden a Facebook-oldalán.
