Városlista
2026. április 6, hétfő - Vilmos, Bíborka

Hírek

2012. Szeptember 07. 05:00, péntek | Külföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Jön a regisztrációs illeték és a gépjárműadó Szlovákiában

Jön a regisztrációs illeték és a gépjárműadó Szlovákiában

Szlovákiában arra készülnek, hogy megemelik a regisztrációs illetéket, és a cégekhez hasonlóan magánszemélyeknek is minden évben gépkocsiadót kell fizetniük októbertől.

A szlovák kormány a költségvetés bevételeit akarja így növelni. Az intézkedésnek magyarországi kihatása is lehet – számolt be az M1 Híradója.

Tavasz óta folyamatosan ellenőrzik a külföldi rendszámú autókat a Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársai. Azt keresik, hogy melyiknek van magyar tulajdonosa. Ebben az évben 135 esetben indult eljárás, kiszabtunk több mint 50 millió forint bírságot – mondta Suller Attila, a NAV vám- és jövedéki szóvivője. Ennél persze jóval többen használják külföldi rendszámú autójukat. Becslések szerint számuk akár több tízezer is lehet.

A külföldi rendszámmal a közlekedési bírság mellett, főként a regisztrációs adó megfizetését kerülték ki azok a magyar autósok, akik például Szlovákiában helyezték forgalomba autójukat. Nagy értékű kocsiknál ez akár több millió forintos megtakarítás is lehet. Ennek a világnak hamarosan vége. Északi szomszédunknál ugyanis azt tervezik, hogy nemcsak regisztrációs illetéket, hanem évente gépjárműadót is kell fizetniük a szlovák autósoknak, amelynek mértéke a motor teljesítményétől függ.

A Híradónak nyilatkozó pozsonyi gazdasági elemző szerint a magyaroknak így már kevésbé fogja megérni a szlovák rendszám, de szlovák költségvetésnek sok pénzt hozhat ez az intézkedés. Ha ezt valóban végrehajtja a Fico-kormány, éves szinten 60-65 millió euró pluszbevételt hozhatna a kormánynak – mondta Sidó H. Zoltán gazdasági elemző.

A határ menti autókereskedésekben arra számítanak, hogy kevesebb autót vesznek majd tőlük a magyarok, de szervizelni továbbra is ide hozzák autóikat, mert az ott olcsóbb, mint Magyarországon. 'Talán annak köszönhetően, hogy nem vagyunk messze a magyar határtól, azért elég jelentős számban vannak, ez változó, persze márkáktól függően, de nagyjából úgy 20 százaléka az ügyfeleinknek magyar' – mondta Buzgó Gábor, a Dunaautó értékesítési vezetője.

Magyar állampolgár akkor használhat külföldi rendszámú autót, ha a munkáját külföldön végzi, a járművet 30 napnál rövidebb ideig használja Magyarországon vagy már megkezdte az autó honosítását. A tényállást minden esetben neki kell bizonyítania. Minderről a hirado.hu ad tájékoztatást.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 05. 11:00, vasárnap | Külföld

Iráni konfliktus - Donald Trump: a pokol fog Iránra szabadulni, ha nem köt megállapodást

Donald Trump szerint a \"pokol fog Iránra szabadulni\", amennyiben két napon belül nem köt megállapodást - az amerikai elnök internetes bejegyzésben szombaton adott ismételt ultimátumot a teheráni vezetésnek.

2026. Április 04. 16:00, szombat | Külföld

Az amerikai kormány rekordösszegű, 1500 milliárd dolláros védelmi költségvetést tervez 2027-re

A washingtoni Fehér Ház 1500 milliárd dolláros védelmi költségvetést javasol az Egyesült Államok számára 2027-re - derül ki az elnöki hivatal által pénteken kiadott tervezetből.

2026. Április 03. 17:00, péntek | Külföld

Kreml: Moszkva a NATO-t olyan szövetségnek tekinti, amely ellenségesen lép fel vele szemben

Oroszország a NATO-t olyan szövetségnek tekinti, amelynek tevékenysége ellenséges vele szemben - jelentette ki Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára újságíróknak csütörtökön Moszkvában.

2026. Április 02. 07:30, csütörtök | Külföld

Trump: Visszabombázzuk Iránt a kőkorszakba

Iráni konfliktus - Donald Trump: Teherán fegyverszünetet kért, de előbb meg kell nyitni a Hormuzi-szorost.