Városlista
2025. május 1, csütörtök - Fülöp

Hírek

2011. December 08. 07:26, csütörtök | Belföld
Forrás: Stop.hu

Meteorzápor száguld Földünk felé - nyakunkon egy kozmikus zivatar!

Meteorzápor száguld Földünk felé - nyakunkon egy kozmikus zivatar!

December 7 és 17 között éri el a Földünket a Geminida-meteorraj, melynek idei maximumán, december 14-én óránként akár 120 hullócsillagban is gyönyörködhetünk.

Az év legszaporább meteorraja nem az augusztusi Perseidák, hanem a december második és harmadik hetén jelentkező Geminidák - áll a Magyar Csillagászati Egyesület honlapján. A raj idei maximuma december 14-ére várható, 120 körüli ZHR (Zenithal Hourly Rate - óránként észlelhető meteorok száma)-értékkel. Sajnos az észlelést nagymértékben befolyásolja az erős holdfény, ezért a halványabb rajtagok még a fényszennyezéstől távoli helyekről sem láthatók.

A Geminidák a 3200 Phaethon kisbolygóhoz köthetők. A feltételezések szerint a kisbolygó egy másik aszteroidával ütközött, így veszítette el anyagának azon részét, melyből az említett raj jött létre - írja az index.hu. Egy másik teória szerint az említett kisbolyó egykor üstökös volt, erre meglehetősen elnyúlt pályája utal. A pályájából adódóan az égitest a Merkúr távolságának felére is megközelítheti a Napot. E gyakran ismétlődő, intenzív hőhatással járó időszakok miatt gyorsan elveszíthette fagyott gázanyagát, és mára csupán a teljesen száraz, fagyott gázoktól mentes magja maradt vissza.

Címkék: meteorzápor

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 01. 08:41, csütörtök | Belföld

Összeomlott Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja Maroshévízen

Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen - tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.

2025. Május 01. 08:35, csütörtök | Belföld

Meteorológia: nyáriasan meleg idő lesz május 1-jén

Napos, csapadékmentes idő várható a hosszú hétvége első felében, majd szombat délután az ország északi, északkeleti vármegyéiben záporokra, zivatarokra lehet számítani - derül ki a HungaroMet Zrt. szerdai videójából.

2025. Április 30. 07:52, szerda | Belföld

Zsigó Róbert: május második felében lesz döntés az árréscsökkentés fenntartásáról

Amikor a kormány bevezette az árréscsökkentést, úgy döntött, hogy május 31-ig tartja azt fenn, ezért május második felében értékeljük és döntünk arról, hogy folytatjuk-e az árréscsökkentést

2025. Április 29. 07:32, kedd | Belföld

Közösen népszerűsíti Magyarországot az Emirates és a Visit Hungary

Közösen népszerűsíti Magyarországot az Emirates és a Visit Hungary a beutazó turizmus fellendítése érdekében - közölték a felek az MTI-vel hétfőn.