Hírek
2012. November 11. 05:00, vasárnap |
Életmód
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Minden demokrácia alapja a segítő kultúra - önkéntesség a 'harmadik világban'
Az Orvosok a Harmadik Világért szervezet önkénteseként 18 éve járja a világ szegényövezeteit dr. Nemes János gyermekkardiológus, aki a Rádió Orientnek elmondta, a nyomorban élők gyógyítását szerte a világban sokan társadalmi munkában támogatják. Ezen orvosok véleménye megegyezik abban, hogy a fejlődő országok egyik legnagyobb problémája a felvilágosítás hiánya. A helyi közigazgatás mulasztása miatt továbbra is jelentős feladatokat ad az AIDS-terjedése Afrikában.
Az Orvosok a Harmadik Világért nagyon gyakorlatias, kis önköltségű cég, emellett rendkívül hatékony is, hiszen kézből kézbe adja a segítséget. Frankfurti székhelyű a szervezet. Nemes János egy külföldi orvosi kiképzés során, újságíróként találkozott az alapítvány vezetőjével. Bár egy jezsuita pap alapította, teljesen „világi” szervezet. A harmadik világ különböző országaiban tartja fent állomásait, hathetente váltó orvosokkal, akik ingyen dolgoznak a szervezet számára. Az önkéntesek a páciensek közelében élnek, és a repülőjegy nagy részét is saját maguk állják, kivéve, ha több turnusra is kint maradnak. A szálláson és étkezésen kívül minden költségüket maguknak fizetik - mutatta be a szervezetet Nemes doktor.
A rendszer teljesen önellátó, ügyelnek arra, hogy semmi se tűnhessen el, és a segítség egyenesen a rászorulókhoz jusson. A gyógyszereket ők szállítják, vagy szerzik be helyben, a szervezet toborozza és képzi ki a helyi sofőröket, ápolónőket, akik nagy buzgalommal segítenek a saját környezetükben élőkön. Az orvosok alapellátást nyújtanak felnőttek és gyermekek számára, szűréseket végeznek, a bázison kívül pedig guruló klinikákkal járják a falvakat, kisebb településeket.
Dr. Nemes János első misszióját a Fülöp-szigeteken töltötte, ahova idén tavasszal is visszatért: itt a tbc-s megbetegedések a jellemzőek, amelyek gyakorisága csak kicsit javult a tizennyolc évvel ezelőtti helyzethez képest. Az életszínvonal nagyon lassan emelkedik a közel hetvenöt milliós országban. A legtöbb ember nagyon sovány, bár egyre kevesebb az éhezés. Többnyire akut panaszokkal keresik fel az orvost, sok a higiénés viszonyok miatti hasmenés, de előfordulnak különböző trópusi betegségek, fertőzések is, és fejlődő országra jellemzően, sok a gyermek, akik közül csak kevesen érik meg a felnőtt kort.
A „harmadik világ” országaiban is jó az oltási fegyelem, a WHO fáradozásainak köszönhetően mindenhol elérhetőek a védőoltások. Az ellátottság alapvető problémája az infrastruktúra: egy több száz felé tagolt szigetországban nehéz megoldani a közlekedést, de a közutak sem megfelelő minőségűek, és nincs vasúti közlekedés sem - mutatta be munkájuk terepét a rádió vendége. 'Ugyanakkor mindenkinek van mobiltelefonja' - tette hozzá.
A helyi kórházakkal és orvosokkal meg kell próbálniuk a békés együttműködést, ők segítenek az engedélyek beszerzésében, és sok egyszerűbb esetet utalnak vissza hozzájuk, vagy veszik igénybe diagnosztikai berendezéseiket - általában nem ingyen. Be kell ágyazódniuk a helyi struktúrákba, hogy ne a konkurenciát lássák bennük. A fejlődő országokban rossz a szociális háló, az ingyenesen igénybe vehető egészségügyi szolgáltatások gyenge minőségűek, a magánszektort nagyon kevesen tudják megfizetni. Sokszor alapvető egészségügyi információkkal nincsenek tisztában, mert a felvilágosítás nem megfelelő. 'Túlságosan félnek a hidegtől, volt olyan betegem, aki síruhában érkezett hozzám, Kenyában' - mondja. Nem ismerik az AIDS terjedésének módját, mert a kenyai állam a turisták elriasztásától és az anyagi vonzatoktól félve nem fektetett hangsúlyt a felvilágosításra.
A kommunikációt tolmács segítségével oldják meg a szervezet orvosai, a közlekedőnyelv az angol, kivéve a spanyol nyelvterületeken, ahol ő is megtanult alapszinten spanyolul kommunikálni. A tolmácsok, asszisztensek segítenek a helyi viszonyok közti eligazodásban is - hangsúlyozta a helyi segítők fontosságát Nemes doktor.
A 'harmadik világ' mint olyan nem létezik, a fejlődő országokban is rengeteg gazdag ember van, India például az egyik leggyorsabban fejlődő országok egyike. A különbség azonban a gazdagok és szegények között szinte áthidalhatatlanul nagy - hívja fel a figyelmet Nemes János. Hozzáteszi, a fejlett világban nem ekkorák a különbségek, a munkanélküliek is sokkal több mindent megengedhetnek maguknak, nem akkora a nyomor.
Onnan látja, hogy egyre nagyobb a baj Magyarországon, hogy már itthon is egyre nagyobb a szükség a segítségre. Így a következő fülöp-szigeteki utazás szervezése mellett itthon is segít, ahol csak tud: Bódis Krisztina hétesi telepén, a Madarász utcai kórházban, vagy éppen egy migránsokat segítő egyesületnél. Magyarországról az orvosok nemigen kapcsolódnak be a szervezet munkájába, mert nem beszélnek jól nyelveket, alacsonyak a fizetések, és nehezen engedhetnek meg maguknak több hónap fizetés nélküli szabadságot. Az odafigyelés, a segítségnyújtás azonban minden demokráciának alapja kell, hogy legyen, és a saját környezetünkben is megtalálhatjuk a rászorulókat-hangsúlyozta Dr. Nemes János a közigazgatás rádiója műsorában.
Ezek érdekelhetnek még
2024. Október 31. 08:07, csütörtök | Életmód
Számítási rekordot állított fel bonyolult kvantumfizikai rendszerek szuperszámítógépes szimulációi terén két magyar kutató
2024. Október 31. 08:05, csütörtök | Életmód
Idei egymilliomodik látogatóját köszöntötte a Fővárosi Állat- és Növénykert
Simon Márton hatéves budapesti kisfiú szerdán délelőtt nem sokkal 10 óra után édesanyjával és testvéreivel érkezett az állatkertbe, ahol Sós Endre természetvédelmi és állategészségügyi igazgató köszöntötte.
2024. Október 30. 07:56, szerda | Életmód
Újabb nemzetközi díjjal ismerték el a Magyar Postát
Díjat kapott a Magyar Posta raktárlogisztikai megoldása, a SMART by MPL egy nemzetközi szakkonferencián - tájékoztatta a társaság kedden az MTI-t.