Hírek
2013. Május 19. 05:00, vasárnap |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Varga: meg kell győzni Brüsszelt, hogy tartani tudjuk a hiánycélt
Varga Mihály szerint, ha az Európai Unió a szokásos gyakorlat szerint dönt a túlzott deficiteljárások jövőjéről, akkor Magyarországnak le kell kerülnie a szégyenpadról, ahová a korábbi kormányok ültették. A nemzetgazdasági miniszter a Magyar Hírlapnak adott interjújában azt mondta, a következő két hétben próbálják meggyőzni az EU-illetékeseket, hogy Magyarország idén és jövőre is képes 3 százalék alatt tartani az államháztartási hiányt.
A hiányt újabb egyenlegjavító intézkedések nélkül is tudja teljesíteni az ország, az uniós nyomás miatt azonban szükséges volt korrekciós tételek felmutatására - mondta Varga Mihály. A tárcavezető hangsúlyozta azt is, hogy a piac hazánk mellett áll, ezzel szemben a hitelminősítők – szakmailag felettébb vitatható módon – kitartanak korábbi álláspontjuk mellett, így az idén vélhetően nem javítanak a magyar besoroláson. Varga Mihály szerint a javuló makrogazdasági és pénzügyi helyzet miatt itt lenne az ideje, hogy felülvizsgálják korábbi döntésüket a nemzetközi szervezetek.
Varga Mihály azt is elmondta, hogy a megugró államadósság-ráta mögött az áll, hogy hosszú idő után újra meg tudott jelenni Magyarország a deviza-állampapírpiacon, a dollárkötvény-kibocsátásunk – amelyet egyébként hatszorosan jegyeztek túl – pedig növeli az adósságállományt. A mutató azt is jelzi, hogy a tartósan fenntartható pályához nem elegendő a költségvetési hiányt alacsony szintre csökkenteni, a gazdasági növekedés és a forint árfolyamának alakulása is jelentős hatással van az adósságra. De mindkét említett tényezővel egyre jobban állunk.
A kedvező első negyedéves GDP-adat után a többi negyedév teljesítménye – várakozásaink szerint – még jobb lesz. Az export mellett a fogyasztás nőhet kis mértékben, illetőleg a mezőgazdaság produktuma is jobb lehet a tavalyinál. A forint árfolyamát illetően egyetértek Matolcsy György jegybankelnök úrral, hogy a jelenlegi, 290-es euróval szembeni szint jót tesz a kivitelnek, de ugyanilyen fontos a devizahitelesek esetében is a javuló árfolyam.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 28. 13:00, kedd | Belföld
Megalakult a Fidesz-frakció
Megalakult az új Fidesz-frakció, amelynek névsorát hétfőn Gulyás Gergely frakcióvezető a képviselőcsoport zárt ülése után a Facebook-on tette közzé.
2026. Április 28. 10:00, kedd | Belföld
Magyar Péter: az Orbán-kormány hozzon döntést a NAV jogköreinek bővítéséről
Magyar Péter felszólította a leköszönő Orbán-kormányt, hogy szerdai ülésén döntsön arról:
2026. Április 28. 08:00, kedd | Belföld
A Szent Korona Testület nem szavazta meg, hogy a koronát az Országház plenáris ülésteremébe mozgassák át a képviselők hivatali esküj
A Szent Korona Testület nem szavazta meg azt a javaslatot, amely szerint az országgyűlési képviselők hivatali esküjéhez a Szent Koronát az Országház plenáris ülésteremébe mozgassák át
2026. Április 27. 13:00, hétfő | Belföld
Kósa Lajos nem veszi át parlamenti mandátumát
Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke nem veszi át az országos listán szerzett parlamenti mandátumát és nem indul pártja tisztújító kongresszusán sem. Ezt a politikus vasárnap tette közzé a Facebook-oldalán.

